ИСТОРИЯ НА ШАМФЪСТЪКА




ИСТОРИЯ НА ШАМФЪСТЪКА
Става дума за дървото шамфъстък, от което се добива една от най-скъпите ядки за направата на Турската автентична баклава. Неговите характеристики, отглеждане, нужди и грижи са описани по-долу.
Родът Pistacia от семейство Anacardiaceae се състои от около 12 вида. От тях ядките на вида Pistacia vera са ценни. За тази цел се извършва търговско отглеждане. В Турция наричаме както самия вид Pistacia vera, така и неговите ядки шамфъстъци. В миналото е било по-често да се нарича дамаски ядки.
Първите 5 страни по производство на шамфъстък (по данни от 2017 г.) са съответно Иран, САЩ, Китай, Турция и Сирия. По производство Иран е първият в света с много голяма преднина.
Това е дърво, което расте до 10 метра, през зимата му капят листата и е много дълголетно. Листата му са цяло от няколко клонки. Листото се състои от три, пет или седем клончета. Дървото се състои от женски и мъжки. Ядките се раждат на женското дърво. Задължително е да има достатъчно мъжки дървета около женските. В противен случай ще има проблеми при производството на продукти. Ако няма мъжки дървета, женските дървета няма да образуват или раждат ядки. Едно мъжко дърво произвежда достатъчно прашец за средно десет женски дървета.
Говори се, че родината му е Антеп и околностите му, но това не е много точна информация. Pistacia pistachios има почти 94 години история на изхранване от хората в Близкия изток. Първите екземпляри от вида Pistacia vera или подобреното разнообразие на видовете Pistacia vera, които произвеждат ядки с днешното качество на шамфъстък, принадлежат на Узбекистан. Следователно може да се каже, че родината на шамфъстъците е Централна Азия. Или от Узбекистан до Айнтаб.
Климатичните условия на Шамфъстъка
Видът Pistacia vera е растение от пустинен, полупустинен климат. Лесно издържа на зимния студ до -10C. Издържа до -20C градуса с частични повреди. Харесва силна топлина около 35 – 45 градуса по Целзий и лятна жега, която продължава 4 месеца. Пълното узряване на плодовете му зависи от дългата продължителност на летните горещини.
Плод
Когато узрее, тя става червена или червеникава на цвят. Месестата част на плодовете му е безполезна. Неговите ядки с твърда черупка вътре са ценни. Черупките първо са напълно затворени. Докато зърната се пречистват от плодовете и се сушат, и докато преминават през процеси като печене и т.н., има пролука в черупките.
Кога шамфъстъкът започва да дава плодове?
Отнема 3-4 години, за да порасне малка фиданка от шамфъстък и да започне да дава плодове. За значителен добив се нуждаете от поне 7 години. Пълният добив на ефективност настъпва след 15 години. Но плододаването е различно всяка година. Не е възможно обаче да има добър добив една година и лош добив друга година, т.е. периодичност. Но като цяло всяка година добивът на шамфъстъка е с възможност добър или лош.
Отглеждане на шамфъстък
Шамфъстъкът е един от най-популярните и скъпи ядки, а отглеждането им придобива все по-голямо значение всяка година. Поради тази причина са извършени и все още се извършват всички необходими проучвания. Можете да получите най-точната информация за доброто качество на продукта, начините за борба с паразитите и болестите, производството на фиданки и продажбата на разсад от селскостопанските места, където се отглеждат.
Значението на мененгичните дървета
Сериозен проблем на шамфъстъците е, че ако корените им останат в твърде водна почва за дълго време през студените месеци, те гният. В резултат на това дървото умира. Ето защо, ако почвата е твърде глинеста на плоски земи, шамфъстъците обикновено не се отглеждат със собствени корени. Той се присажда върху мененгични дървета (и някои други подходящи видове), които не са повредени в почви, които са твърде водозадържащи през зимата. По този начин се елиминира рискът от гниене на корените през зимата.
Важно е мястото, където ще засадите шамфъстък, за да се наслади дървото на цял ден слънце. Почвата трябва да се дренира колкото е възможно повече или трябва да се отглежда на наклонени земи. Той не обича влажен въздух. Узряването на ядките им закъснява. Поради тези причини отглеждането на шамфъстък в Турция е ограничено до места, където времето не е много влажно през лятото, летните температури продължават до 4 месеца и няма тежки студове през зимата. Когато се видя, че са получени добри резултати по склоновете, отворени за ветровете в Южно Егейско море, шамфъстъците започнаха да се присаждат върху мененгичните дървета в естествената растителност на региона.
Поливане и грижа
Шамфъстъците, които не изискват почти никакви грижи, се развиват гладко в безплодни земи и полегати скалисти земи, които не са подходящи за никакви селскостопански растения. Не изисква поливане. Не изисква оплождане. Въпреки това, за да получите най-висок добив от всяко дърво, е необходимо да продължите да поливате и торете съзнателно в съответствие с препоръките на експертите. Когато има много вредители, които сериозно намаляват производителността на културите, пръскането на шамфъстъци е много важно. През последните години бяха направени значителни изследвания по този въпрос. Предоставя се информация за това кога и как производителите ще прилагат кой вредител към кой вредител. За съжаление, дърветата имат много врагове, които влияят много зле на добива им. Някои паразитни насекоми и някои гъбични заболявания.
Торене
Тъй като е съвместим дори с тежки солени и безплодни почви, почти всички видове торове са подходящи за шамфъстъци. В югоизточния регион традиционното използване на гълъбов тор е широко разпространено.
Резитба
Шамфъстъците определено трябва да се подрязват, когато влязат в латентния период (най-рано края на октомври, най-късно края на декември). На места с изключително леки студове през зимата трябва да оставите резитбата до края на декември. Неправилното подрязване, което намалява добива, е рязане на ниски или постепенно понижаване на клоните, които се разпространяват в околната среда. Това обаче са най-продуктивните клонове на шамфъстъците. Трябва да режете по такъв начин, че да елиминирате клоните от това да са един върху друг или твърде съседни. Всеки клон трябва да може да приема достатъчно светлина и директни въздушни течения. Гарантирането, че по-високите клони се развиват по такъв начин, че да могат да предпазят по-ниските клони от излишното слънце и градушка, също ще увеличи добива. Подмладяването на стари шамфъстъци с подходяща резитба също увеличава добивът.
Производство на разсад от шамфъстък
Те се произвеждат от семена и присадки. Ако предпочитате производство със семена, работата ви е дълга и малко трудна. В зависимост от вида на шамфъстъка, трябва да знаете, че трябва добра почва. Да знаете точно дали корените на този сорт са съвместими с тази земя, тази почва. Хората, които ще купуват готови разсад, също трябва да вземат предвид тези фактори. Но няма проблем с шамфъстъците, присадени върху разсад Menengic.
Подходящи видове подложки за присаждане на шамфъстъци
Pistacia terebinthus Buttum (Pistacia khinjuk), (Pistacia atlantica)
Точки, които трябва да се вземат предвид при присаждане:
Мястото на присаждане не трябва да бъде високо. Подходяща е максимална височина от 1 метър от нивото на почвата. В идеалния случай това е малко по-малко от половин метър. Достатъчно е дебелината на ствола на дървото на подложката или фиданката, която трябва да бъде присадена, да е по-малка от молив (тя трябва да е най-много дебела като пръст). По-дебелите клони имат проблеми със задържането на ваксината. Съответно, семенна мененгична или фиданка от шамфъстък трябва да бъде присадена най-късно на възраст от 3 години. Възрастта обаче всъщност няма значение. Например, млад и здрав клон на десетгодишен менинги, който е подходящ за присаждане, е избран за основен ствол, а другите клони са отрязани на дъното. Шамфъстъците се присаждат върху избрания клон.
Ето защо шамфъстъкът е толкова ценен и скъп деликатес, особено за Турските сладкиши.
/Сладкарница Стари Времена/

