ДЕСЕРТИ ОТ ОСМАНСКАТА КУХНЯ










ДЕСЕРТИ ОТ ОСМАНСКАТА КУХНЯ
Десерти в османската кухня
Малко хора знаят за историята, която изследва ежедневието, което носи следите на кулинарната култура, достигнала до наши дни.
Османската кухня, която съдържа стотици различни вкусове, също има богата десертна култура, а османските десерти, които все още обичаме да ядем, продължават да украсяват масите ни и до днес.
В Османската империя са живели хора от много различни националности и в обществото са съжителствали много различни култури. В резултат на това културата на хранене е повлияна от различни култури и става много богата.
Историците казват, че в богатата дворцова кухня има три незаменими маси: ориз, месо и, разбира се, десерт. Десертите не само придавали вкус на богатите дворцови трапези, но и се предлагали в знак на държавните дела.
В Османската империя кухненската част на двореца се нарича Matbah-ı Amire или Matbah-ı Hümayun. Кухнята е монтирана на покрита площ от над 5000 квадратни метра и има 20 големи комина. Разделът, където се правели десерти в Матбах-ъ Амире се наричал "халвахане". В този раздел бяха направени десерти като баклава, халва, тахан, конфитюр, мармалад, крем и локум.
Начело на халвахане беше "халвакъбашъ". Да бъдеш Helvacıbaşı не беше лесно и това беше работа, която изискваше големи усилия. Говори се, че през 16 век 800 души са работили под командването на halvacıbaşı. Освен това халвахане е било не само фабрика за десерти, но и аптека на двореца. Някои от пастите, направени тук, са били използвани и при лечението на заболявания или при храненето на слаби тела. Фактът, че сладкишите се ядат "с лечебна цел", може да е наследство, ни е оставено от онези дни...
Друга интересна подробност за османските десерти е, че по това време медът се е използвал повече от захарта в десертите. В онези години такъв метод е бил предпочитан, защото захарта е била по-скъпа от меда. Тъй като цялата храна се приготвяла в големи казани и се сервирала на голям брой хора, често се приемали такива методи за спестяване.
Османският десерт, който най-много се представяше пред тълпите и най-популярен както в двореца, така и сред хората, безспорно беше баклава. Баклава определено беше включена в сватбени и специални тържествени маси. По това време тя беше идентифицирана с Рамазан. Още от времето на султан Мехмет Завоевателя в двореца се е готвел за всеки Рамазан. Всъщност тя е имала важно място в традицията на държавата. В края на 16 век в двореца се оформя "баклавово шествие". През месец Рамазан тя бе връчена на еничарския корпус като комплимент на султана към войниците. По това време тази традиция е заменила предвоенния празник на яхния, ориз и др.
Освен баклава, много десерти са извадени от кухнята на османския дворец, както за да бъдат представени на държавни церемонии, така и като подаръци за обществеността от двореца. Дори и сега, тя има място в нашата култура. Много е било обичайно сред хората през този период да приемат десерти, когато отиват на гости, на празненства и да приготвят халва.
Можем да кажем, че десертите имат важно място в кухнята и следователно в културата на Османската империя. Днес има много места, където можем да опитаме традиционни османски десерти. Има обаче само няколко места, където можем да хапнем деликатеси, които изискват майсторство като баклава. Един от тях е Джума, той приготвя баклава, която се прави чрез запазване на традиционните методи от ръцете на най-добрите майстори на Турция, той внася вкуса на дворцовата кухня в нашия дом.
Кликнете, за да поръчате баклава от Сладкарница Стари Времена и онлайн в цяла България!
/Сладкарница Стари Времена/
